Pielęgnacja podłóg przy pomocy L93 i L94

L93 Everclear i L94 Cleaner-Wachsentferner tworzą razem system pielęgnacyjny. Dzięki tym produktom podłoga jest w pełni pielęgnowana, konserwowana jak i gruntownie czyszczona.

L93 Everclear jest specjalnie przygotowanym środkiem pielęgnacyjnym do lakierowanych parkietów, tj. działanie czyszczące nie jest zbyt słabe ani zbyt agresywne. Środek pielęgnacyjny i lakiery do parkietu są optymalnie dobrane, co gwarantują Państwu specjaliści od lakierowania podłóg drewnianych.

Zalety L93 Everclear

• połysk i mat
• antypoślizgowy
• miły zapach
• doskonała pielęgnacja
• łagodny, względnie neutralny pod względem pH
• przyjazny dla środowiska, niezawierający rozpuszczalników
• niepalny, ponieważ bazuje na wodzie
• rozkłada się biologicznie
• uniwersalne zastosowanie (również PVC, linoleum, lakierowany korek)

Pielęgnacja pełna

Pierwszą pełną pielęgnację płynem L93 powinno się wykonać po 10-14 dniach od ostatniego lakierowania po osiągnięciu przez lakier pełnej odporności i wytrzymałości. Powierzchnia podłogi przed konserwacją podstawową powinna zostać odkurzona w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń (kurz, piasek, itp.).
Na powierzchnię należy nanieść cienką równomierną warstwę L93 Everclear przy pomocy łasiczki, mopa płaskiego lub niestrzępiących się szmatek bawełnianych. Standardowe zużycie płynu wynosi ok. 30 ml/m2, czyli ok. 30 m2/litr. Przyrząd powinien być prowadzony skośnie (pługiem), tak aby nadmiar środka nie zostawał na powierzchni już pokrytej.
Zależności od typu środka L93 (mat, połysk) otrzymamy matową lub błyszczącą powierzchnię - bez polerowania. Czas schnięcia warstwy konserwacyjnej w zależności od temperatury i wilgotności otoczenia wynosi od 30 do 60 min. Wejście na konserwowaną podłogę może nastąpić po całkowitym wyschnięciu.

Pielęgnacja bieżąca

Pielęgnacja bieżąca jest przeprowadzana wtedy, gdy podłoga drewniana jest zabrudzona. Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest od stopnia zabrudzenia, jak również od indywidualnej potrzeby.

Wszystkie zanieczyszczenia stałe tj. piasek itp. muszą zostać zebrane mopem, szczotką bądź odkurzaczem. Działają one jak papier ścierny i dlatego należy usuwać je bezzwłocznie. Najlepiej jednak unikać na tyle ile to możliwe nanoszenia brudu (patrz punkt Środki zapobiegawcze). Kurz lub drobne zabrudzenia należy usuwać wilgotną ścierką.

Wskazówka: Zmywać podłogę rozcieńczonym L94 w proporcjach 0,2 l / 10 l wody. Pielęgnację zrobić rozcieńczonym L93 Everclear w proporcjach 0,2-0,3 litra L93 na 10 litrów wody tj. ok. 1:40. Pielęgnowanie podłogi powinno być wykonywane lekko wilgotnym mopem lub szmatą.

Uwaga: Prawidłowo wykonana konserwacja i pielęgnacja przyjmuje na siebie obciążenia wynikające z użytkowania i tym samym przedłuża jego żywotność i estetyczny wygląd. Zbyt dużo środków do pielęgnacji jest równie niekorzystne jak ich niedostateczna ilość.

Czyszczenie gruntowne środkiem L94 Cleaner

Ponieważ L93 Everclear tworzy cienką warstwę ochronną, z czasem może powstać, zależnie od intensywności i częstotliwości pielęgnacji, zbyt gruba warstwa pielęgnacyjna.

Jeżeli bieżąca pielęgnacja powierzchni środkiem L93 Everclear nie daje oczekiwanych rezultatów, pozostają trwałe zabrudzenia, podłoga nie wygląda świeżo, zalecane jest gruntowne czyszczenie powierzchni środkiem L94 Cleaner-Wachsentferner. Środek ten rozpuszcza warstwę pielęgnacyjną, a nie lakier. Czyszczenie takie można wykonać ręcznie lub maszynowo.

Mieszankę L94 Cleaner przygotowuje się zależnie od stopnia zabrudzenia lub grubości warstwy pielęgnacyjnej.

Maksymalne działanie: L94 nierozcieńczony
Średnie działanie: L94 1:1 z ciepłą wodą

Mycie ręczne - zwilżyć podłogę, chwilę odczekać, a następnie przeszorować podłogę białym padem i zebrać płyn myjący z brudem za pomocą szmaty.

Uwaga: Podczas czyszczenia podłóg drewnianych nie można stosować dużej ilości wody, aby uniknąć pęcznienia drewna.

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do ponownej konserwacji podstawowej.

Przykładowa częstotliwość gruntownego czyszczenia: pomieszczenia sypialne i mieszkalne raz w roku, natomiast silnie obciążone podłogi np. restauracje, sklepy co 3-6 miesiący.

Punktowe zabrudzenia i plamy

Ślady po obcasach, tłuste plamy i trudne do usunięcia utrzymujące się na lakierze zabrudzenia mogą być usunięte poprzez miejscowe czyszczenie szmatą zwilżoną, nierozcieńczonym L94 Cleaner.

Środki zapobiegające

Wycieraczki i maty czyszczące znacznie redukują ilość zanieczyszczeń i piasku wnoszonych na parkiet. Nogi stołów i krzeseł należy zabezpieczyć odpowiednimi podkładkami ochronnymi z filcu, które powinny być okresowo czyszczone. Pod krzesła na rolkach konieczne jest położenie mat z poliwęglanu.

Częstotliwość pielęgnacji:

• w mało uczęszczanych pomieszczeniach np. sypialniach, pokojach mieszkalnych, wystarcza jedna pełna pielęgnacja na rok.
• przy pomieszczeniach umiarkowanie intensywnie użytkowanych np. schody czy pokoje biurowe pełna pielęgnacja powinna być przeprowadzana co 2-4 miesiące.
• podłogi o szczególnych wymaganiach jak biura w urzędach publicznych, restauracje, domy handlowe, internaty i szkoły (ciągi piesze) powinny mieć pełną pielęgnację przynajmniej raz na miesiąc.